MyZbieramy

„Zbierz to sam – my zbieramy” – niech nic nie zmarnuje się na polu
Truskawki, maliny, borówki, czereśnie, brzoskwinie, jabłka, winogrona, pomidory, ogórki – m.in. na zbiór takich owoców rolnicy mogą zaprosić rodziny i osoby indywidualne na powstałym w tym celu portalu MyZbieramy.pl
Portal, pierwszy tego typu w Polsce, rozpoczął przyjmowanie ogłoszeń na sezon 2020.  Zaproszenia są zawsze publikowane darmowo, rolnik może w dowolnym momencie poprawić wpis. MyZbieramy.pl ma sprawić, aby rzadkością były sytuacje, gdy rolnikowi  zostają owoce, warzywa na polu, bo nie miał ich kto zebrać. Jest to szczególnie ważne w tym sezonie, gdy z powodu epidemii koronawirusa brakuje pracowników sezonowych.

Portal wspiera lokalnych rolników, bo zapłata następuje od razu w gospodarstwie w ramach sprzedaży bezpośredniej. Wówczas obie strony zyskują, bo gospodarz dostaje za płody rolne więcej niż w sprzedaży hurtowej, a osoba zbierająca płaci za nie taniej niż w sklepie. Następują też relacje, możliwość stałej współpracy.

Hasło portalu brzmi: “Poczuj radość zbierania”, ponieważ jego celem jest też powrót do natury, zachęcenie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Propozycja skierowana jest zwłaszcza do rodzin z małymi dziećmi, które mogą przekonać się na czym polega uprawa (żywa lekcja przyrody), a wspólna wyprawa wzmocni relacje. Z kolei dla osób starszych będzie to sentymentalna podróż – przypomnienie czasów, gdy w młodości zrywały owoce czy pomagały w polu. Jesteśmy przekonani, że idea „zbierz to sam” może być również doskonałym magnesem w rozwoju agroturystyki (zbieranie i pobyt z noclegiem w gospodarstwie).

Zasada działania portalu jest bardzo prosta. Rolnicy, którzy chcą zaprosić do siebie na zbiór rejestrują darmowe konto. Następnie mogą wystawić bezpłatne ogłoszenie na MyZbieramy.pl

W informacjach podają m.in. daty zbioru, zdjęcia oraz cenę, za którą osoby mogą zebrać dla siebie owoce, warzywa. Ogłoszenie widoczne jest przez 100 dni, ten czas można bezpłatnie przedłużać. W każdym momencie rolnik może samodzielnie dokonać w nim zmian. Ponadto twórcy portalu udostępniają rolnikom wzory plakatu do promocji wydarzenia oraz Regulamin zbierania i oświadczenia dla zbierających.
Z kolei zbierający mogą znaleźć ofertę blisko swojego domu korzystając z wyszukiwarki na MyZbieramy.pl Po założeniu swojego konta otrzymuje się dostęp do dokładnych danych o ofercie, adresie, numerze telefonu kontaktowego. Co ważne wszystkie opcje na portalu są bezpłatne.

Do wyboru są 3 RODZAJE OFERT:
I. Zaproszenie na zbiór do ogrodu, gospodarstwa, sadu, a następnie sprzedaż ich w gospodarstwie w ramach sprzedaży bezpośredniej.
II. Oferta kupowania u Ciebie w gospodarstwie sadzonek, owoców, warzyw, przetworów w ramach sprzedaży bezpośredniej lub tradycyjnej sprzedaży z możliwością dowozu lub innego odbioru.
III. Oferta pracy sezonowej w Twoim gospodarstwie.

MyZbieramy - zbierz to sam

Partnerami portalu są Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza,  Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów, Magazyn Rolniczy Agro Profil, Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa, Kurier Dąbrowski

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Mirosław Biedroń.