22 października 2019

UTW

Starość wieńczy życie. Jest czasem żniw, żniw tego, czego się nauczyliśmy, co przeżyliśmy, żniw tego, co zdziałaliśmy i osiągnęliśmy, a także tego, co wycierpieliśmy i wytrzymaliśmy (…). Wy, bracia i siostry ze starszego pokolenia, Wy jesteście skarbem Kościoła, Wy jesteście błogosławieństwem świata. Jakże często musicie odciążać młodych rodziców, jak umiejętnie wprowadzacie dzieci w historię Waszej Rodziny i Waszej Ojczyzny, w baśnie Waszego narodu i w świat wiary! Młodzież często chętniej zwraca się do Was ze swoimi problemami niż do pokolenia swoich rodziców. Jesteście bezcennym oparciem dla Waszych synów i córek w trudnych chwilach

Św. Jan Paweł II (Monachium, 19.11.1980)

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Fundacji „Zielona Przystań”

Fundacja Zielona Przystań rozpoczyna nowy etap działalności – tworzymy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Naszym głównym celem będzie popularyzowanie wśród seniorów wiedzy o zdrowym i bezpiecznym życiu. Dlatego naszymi gośćmi będą często osoby związane z medycyną, lekarze specjaliści. Będziemy także zachęcać słuchaczy UTW do odkrywania świata, innych krajów i kultur. Mamy nadzieję, że nasza oferta będziemy doskonałym uzupełnieniem dla istniejących w Tarnowie i regionie tarnowskim organizacji senioralnych. Chcemy zaproponować ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu w „jesieni życia”.

Uczestnictwo w UTW Zielona Przystań jest bezpłatne, darmowe są także wykłady.

Zapisywać można się m.in. podczas spotkań oraz w rejestracji BioVitaMed Centrum Rehabilitacji, al. M.B.Fatimskiej 59 (na pierwszym piętrze, na parterze mieści się sklep Biedronka). Poniżej można pobrać deklarację i wypełnioną przynieść do BioVitaMed, który jest partnerem medycznym UTW Zielona Przystań.

deklaracja_utw_zielona_przystan

Wykład „Tarnów artystycznie – nowe spojrzenie na miasto”

Uniwersytet Trzeciego Wieku Zielona Przystań zaprasza seniorów na wykład „Tarnów artystycznie – nowe spojrzenie na miasto”.  Wykład wygłosi Ewa Łączyńska-Widz – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Początek spotkania w czwartek 28 listopada o godzinie 16:00 w sali B2 Centrum Aktywności Rodzinnej działającego w BioVitaMed przy al.M.B.Fatimskiej 59.

Ewa Łączyńska-Widz
Popularyzatorka sztuki współczesnej, dyrektorka BWA Tarnów. Stara się by wystawy prezentowane w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie prezentowały najwyższy poziom, co wielokrotnie się udawało (12 pozycja w ostatnim rankingu „20 najlepszych polskich galerii” tygodnika „Polityka”). Lubi pracować z lokalnymi kontekstami – tarnowską młodością Tadeusza Kantora, żydowską historią miasta, romskim wątkiem, Zalipiem, modernistycznymi Mościcami czy futurologicznymi projektami „Dagaramy”; 29 czerwca BWA otwiera wystawę „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów” zorganizowaną z okazji 225. rocznicy urodzin gen. Bema i 90. sprowadzenia jego zwłok do Tarnowa. Jurorka w ogólnopolskich konkursach (m.in. Spojrzenia 2011, Talenty Trójki), członkini Sekcji Polskiej AICA, nominowana do Nagrody TVP Kultura „Gwarancje kultury” (2014).

Inauguracja UTW

W pierwszym spotkaniu, które odbyło się 23 października naszym gościem był podróżnik Bogusław Hynek. To scenarzysta, reżyser, fotografik, związany z Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.
Autor cyklu podróżniczego „Za horyzont domu” oraz festiwali „Górnolotni” i „Dalekosiężni”. Seniorom przedstawił relację ze swojej ostatniej wyprawy do Japonii. Zbliżająca się olimpiada w Tokio (2020r) jest dobrym pretekstem, aby przybliżyć ten piękny kraj pełen niezwykłych ludzi i ich wspaniałej kultury.
Domeną Bogusława Hynka są szlaki długodystansowe, które przemierza pieszo. Ma na koncie przejście Alp, Pirenejów, czy gór Korsyki. Natomiast swoją ostatnią podróż odbyłe do Japonii, gdzie poznawał zarówno uroki prowincji, jak i blask metropolii.

Opis wyprawy:
Shikoku to najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii. Wyspa lasów, gór i niezliczonych świątyń.

Znana głównie z pielgrzymki Shikoku Henro podczas której odwiedza się 88 buddyjskich świątyń.  Shikoku Henro jest jednym z najstarszych szlaków na świecie, a jego długość wynosi około 1200 km. Łącznie w Japonii spędziłem pięć tygodni, podróżując pieszo, autostopem i szybką koleją (shinkansenem). Odwiedziłem każdą z 88 świątyń na Shikoku (otrzymałem certyfikat potwierdzający) oraz miasta Hiroszimę, Kobe, Kioto i Tokio. Wszedłem na wulkan Fudżi oraz uczestniczyłem w festiwalu fajerwerków i Awa-Odori.

Na koniec zmroziła mnie informacja o nadciągającym tajfunie i paraliżu komunikacyjnym. Czy udało mi się uciec z wyspy zanim pochłonął ją żywioł ? O tym dowiedzieli  się seniorzy z opowieści i filmu.